Dołącz do Nas! Drużyna Najemna Dziki Bez zaprasza w swoje szeregi!

poniedziałek, 2 maja 2016

The Moesgard Museum w Aarhus

A dziś krótka relacja zapowiadana jakiś czas temu.

Miałam niesamowitą przyjemność odwiedzić Moesgard Museum w Aarhus. Jest to muzeum antropologiczno-kulturowe-historyczne. Bardzo nowoczesne, multimedialne i nastawione na odkrywanie i doświadczanie wszystkimi niemal zmysłami. Dla starego człowieka jak ja może nawet za dużo bodźców. Z oczywistych względów moją uwagę od razu przykuła jedna z wystaw stałych - Viking adventures. Tam też skierowałam swoje kroki. Na samym początku może wybrać jedną z kilku postaci i w jej towarzystwie zwiedzać świat wczesnośredniowiecznego Aros oraz innych zakamarków znanego Wikingom i odkrywanego przez nich świata. Każda z postaci ma przydzielony artefakt (łódeczkę, broszę trójlistną, toporek itd), który zabieramy przy pierwszej "stacji" i który aktywuje nam w odpowiednich miejscach historię widzianą przez naszą postać i przez nią opowiedzianą. Dzięki temu każdy - i duży, i mały - znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Historia widziana z różnych perspektyw nabiera życia i kolorów, staje się znacznie bardziej bliska i interesująca. Oczywiście na początku zgromadziłam kolekcję wszystkich możliwych artefaktów i tak wyposażona podążyłam wikińską ścieżką w głąb mrocznego świata chatek i podróży.
 Na początku poznajemy historię naszej postaci, a potem w kolejnych miejscach jej dalsze losy. Zwiedzimy chatkę rzemieślnika, chatkę volvy oraz inne. Obejrzymy makietę miasta wraz z odniesieniem jego położenia w stosunku do współczesnych zabudowań. Z Aros możemy też pożeglować w innych kierunkach takich jak - Anglia, Norwegia czy też tereny Rusi i rejony zajmowane przez Słowian. Oczywiście wystawa jest pełna znalezisk - od broni i biżuterii po przedmioty codziennego użytku. Oczywiście moje odtwórcze zapotrzebowanie na znaleziska jest znacznie większe niż przeciętnego turysty i chętnie obejrzałabym o wiele więcej.Oczywiście wystawa wikińska jest tylko jedną z kilku. Mamy też okazję odwiedzić wystawy poświęcone epokom poprzedzającym erę Wikingów - np. Na skraju bagna - o ofiarach składanych przez wieki w okolicach bagien (których jak wiadomo w Dani nie brakuje). Także ciekawą wystawę o zwyczajach pogrzebowych i około śmiertnych w różnych miejscach świata. Ostatnio została też otwarta wystawa o Gladiatorach.
Możemy też odwiedzić Grauballe Man - najlepiej zachowane ciało ludzkie znalezione w bagnie (których w Danii nie brakuje...).

Muzeum znajduje się już praktycznie poza miastem w pięknym otoczeniu natury, około jednego kilometra od plaży i morza. Tam też odbywa się co roku słynny festiwal wikiński - Viking Moot. W tym roku w terminie 30-31 lipca.

Szczerze polecam wizytę w muzeum wszystkim zainteresowanym i niezainteresowanym. Warte jest każdej wydanej na nie korony. Niezapomniane doświadczenie - podłoga niby bagno w bagiennej części wystawy, możliwość dotknięcia zabytkowego rzeźbionego kotła (niby celtycki a tak międzykulturowy, że aż zatyka dech w piersiach)!
Strona muzeum w języku angielskim: http://www.moesgaardmuseum.dk/en/

Link do galerii zdjęć z muzeum:
- część wikińska: https://goo.gl/photos/DwHqV9uLewGFGXvq9
- reszta: https://goo.gl/photos/5CJFzYQL6PeLjsERA

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza