Dołącz do Nas! Drużyna Najemna Dziki Bez zaprasza w swoje szeregi!

poniedziałek, 8 lutego 2016

The Viking Museum w Aarhus w Danii

Zapowiadana wczoraj relacja z The Viking Museum w Aarhus pojawia się już dziś. Nieplanowanie szybko. Ale z powodu nieoczekiwanie odwołanych zajęć na uczelni należało jakoś ten czas zagospodarować. No i padło (oczywiście) na muzeum wikińskie, które ulokowane jest niemal w centrum miasta. 


Muzeum znajduje się w podziemiach budynku Nordea. Odnalezione przez archeologów artefakty znajdowały się około trzech metrów pod obecnym poziomem ulicy. Do muzeum schodzi się po schodkach, które oznaczone są datami, kiedy ziemia była na danym poziomie. Aros, bo taką 1000 lat temu nazwę nosiło miasto, strzegło swych tajemnic. Na ślady wikingów natknięto się przy budowie wspomnianego budynku banku w latach 60tych. Zwiedzanie jest bezpłatne. 

Muzeum jest niewielkie, zwiedzenie go zajmuje około pół godziny, wystawa nie jest zbyt obfita i można spokojnie skupić się na poszczególnych przedmiotach i opisujących je planszach. Mnie najbardziej zaciekawiła część poświęcona życiu codziennemu Wikingów. Już powstają plany na zaopatrzenie się w repliki kilku przedmiotów podpatrzonych na wystawie. Poza ekspozycją podzieloną tematycznie znajdziemy tu również rekonstrukcję wikińskiego domu. Na podłodze oznaczone są również miejsca, w których dokładnie stały odkryte domostwa. Część przedmiotów na wystawie to kopie i repliki oryginalnych, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą być prezentowane oryginalne. 

Możemy również obejrzeć tu kopię kamienia runicznego tzw. Hørningstenen, a także wysłuchać zapisanej na nim inskrypcji. 

W centralnym punkcie wystawy w gablocie pokazany jest ludzki szkielet, ponoć ofiara mordu sprzed 1000 lat. Makieta prezentuje rozlokowanie osady. Co ciekawe, ówczesne centrum miasta oraz obecne znajdują się niemal w tym samym miejscu, co jest niezwykłe w porównaniu z innymi wikińskimi osadami, w których to centrum ponoć zmieniało miejsce. 

Wszystkim, którzy zabłądzą do pięknego Aarhus w cudowną duńską pogodę możemy serdecznie polecić wizytę w tym niewielkim, ale jakże interesującym muzeum. Jest ono częścią Mosegard Museum, w którym znajduje się znacznie większa wystawa poświęcona Wikingom, a co roku w jego pobliżu odbywa się jeden z większych w całej Skandynawii festiwali. 

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z muzeum. 


The Viking Museum
Vikingemuseet
Under Nordea
Skt. Clemens Torv 6
8000 Aarhus C
http://www.moesgaardmuseum.dk/vikingemuseet/ (strona w języku duńskim)
http://www.visitaarhus.com/ln-int/danmark/the-viking-museum-gdk653425

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza