Dołącz do Nas! Drużyna Najemna Dziki Bez zaprasza w swoje szeregi!

sobota, 5 października 2013

Wiking na kozetce


W tym okrutnym roku na niebie widać było straszliwe błyskawice i smoki ziejące ogniem. Krótko potem bezlitośni poganie spustoszyli kościół boży na Lindisfarne. - Kronika Anglosaska


Chciałabym w tym teście usystematyzować i posegregować informacje, które powinien znać każdy, który pragnie zagłębić się w cudowny i wspaniały świat skandynawskich wojowników. Jakie to informacje? Otóż: etymologia słowa wiking i ramy czasowe epoki.


Etymologia słowa: wiking

Poruszając kwestę etymologii należy na początku zaznaczyć, że do tej pory nie jest ona do końca wyjaśniona i wciąż toczą się dyskusje. Możemy jedynie przypuszczać ( mniej lub bardziej pewnie ) dlaczego wikingowie są wikingami.

Musimy tutaj sięgnąć po język staro-nordycki ( dokładnie zachodnio-skandynawski ) gdzie:
- viki - zatoka, fiord
- vikja - szybki ruch


Możemy więc przypuszczać, że słowo wiking powstało z połączenia tych dwóch słów i oznaczało napaść z morza (viking) oraz rozbójnik morski (vikingr).


Jednak w tamtych czasach wcale nie nazywano wikingów tak jak my nazywamy ich dzisiaj. Częściej określano ich jako: poganów, Normanów, Ludzi z Północy, Danów, Rusinów lub po prostu obcych.


Ramy epoki wikingów

Rok 793. Na Lindisfarne, niewielką wysepkę u wybrzeży Anglii, bez ostrzeżenia napadają skandynawscy, pogańscy mordercy. Rabują klasztor i wyżynają miejscową ludność. Jest to pierwsza oficjalna wzmianka o wikingach. Bardzo często przyjmuje się tą konkretną datę za początek epoki. Jednak powoli zaczyna się już od tego odchodzić. Mówi się raczej ogólnikowo „około roku 800”. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Mimo, że wydarzenia na Lindisfare były głośne i udokumentowane w piśmie, znaleziono pośrednie świadectwo o wcześniejszych grabieżach ( choć może nie tak spektakularnych ).
Skoro znamy już początek epoki, pora na jej koniec. Tak samo jak w przypadku początku nie jest możliwe dokładne określenie końca. Przyjmuje się jednak, że końcowym rokiem epoki jest rok 1042, w którym to roku zmarł w Anglii Hardeknuda – ostatni skandynawski król. Jest to jednak data umowna zakończenia epoki bowiem wikingowie nie rozpłynęli się w powietrzu razem ze swoim królem. Wielu z nich ( np. w Dublinie ) miało bardzo wysoką pozycję aż do XII wieku.


Podsumowując – umowne ramy:
Początek: 793 rok – napad wikingów na Lindisfarne
Koniec: 1042 rok – śmierć Herdeknuda

Podsumowując – ramy mniej szczegółowe:
Początek: około 800 roku – wikingowie zaczynają działania wojenne
Koniec: druga połowa XI wieku – całkowicie ustają wyprawy wojskowe
Tradycyjnie artykuł do pobrania jest na chomiku: http://chomikuj.pl/MojeSredniowiecze

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza