Dołącz do Nas! Drużyna Najemna Dziki Bez zaprasza w swoje szeregi!

niedziela, 6 października 2013

Święta Pogańskich Wikingów


A dzisiaj trochę świątecznie. Postanowiłam zebrać w kupę wikińskie święta i pokrótce je opisać. Wszak każda okazja do biesiady i świętowania jest dobra, prawda? Tym bardziej jeśli jest ona uzasadniona poważnym świętem, które ma swoje podłoże w wierze i legendach :) 


JUL
( 21/22 grudnia )

Jul jest najważniejszym ze świąt w kalendarzu wikingów. Jest to noc pożegnania zimowych ciemności. Kolejny dzień miał być dłuższy. Nadzieja miała wstąpić w serca. Był to czas ucztowania i dziękowania bogom za miniony rok. Czas składania ofiar i obietnic.


ROK KSIĘŻYCOWY
( 20 – 31 grudnia )

Rok księżycowy to jedenaście dni pomiędzy nocami – dniami poza czasem. Człowiek w czasie Roku Księżycowego powinien spędzić na rozważaniach nad samym sobą oraz nad mijającym rokiem. Hel, władczyni świata zmarłych, czuwała nad ludźmi dbając aby właściwie spędzili ten czas i zachowywali się godnie. W trakcie dwunastu nocy na niebie pojawiał się Dziki Gon. Był to zastęp dusz, którym przewodził Odyn grając na rogu i ciągnąc za sobą płomienną poświatę. Upominał w ten sposób ludzi by zastanowili się nad sobą. Nieposłusznych porywał do swojego orszaku.


THURSEBLOT
( noc styczniowej pełni )

Święto poświęcone Thorowi – bogowi burzy, dzierżącemu młot Mjollnirow. Thor przepędzał nim lodowych gigantów. Dzięki temu mogły nadejść cieplejsze dni, które niosła ze sobą wiosna.


DISTING
( 2 lutego )

Disting zwane też było Świętem Przedwiośnia. Był to dzień kiedy przygotowywano się do sezonu upraw. Wierzono, że kiedy w ten dzień urodzi się w gospodarstwie jagnię gospodarz będzie bogaty ( ilość posiadanego bydła świadczyła o zamożności lub ubóstwie ).


VALISBLOT
( 14 lutego )

Jest to święto poświęcone najmłodszemu synowi Odyna, zwane Dniem Valego. Pomścił on swojego brata Baldura zapisując się na zawsze w historii pogańskich bogów skandynawskich.

OSTARA
( 20 – 21 marca )


W tym dniu obchodzono początek lata, który był świętem Bogini Odrodzenia Wiosennego – Ostary. Reprezentowała ona płodność i urodzaj. Malowano jajka i dawano je sobie z życzeniami pomyślności. Królik, który był zwierzęciem płodności był nieodłącznym elementem święta.


WALPURGIS
( 22 kwietnia – 1 maja )

Jest to święto pełne magii. Upamiętnia dziewięć nocy jakie spędził Odyn na Yggdrassilu zwanym Drzewem Świata. Legenda mówi, że odkrył on na drzewie runy. By móc je studiował przykuł się do niego własnymi mieczami. W dziewiątką noc, przypadającą na 30 kwietnia, udało mu się posiąść runiczną wiedzę i umarł. W chwili jego śmierci zgasły wszystkie światła we wszystkich dziewięciu światach. O północy rozpalano ogniska i światło zwyciężało mrok. Noc Walpurgi jest wyjątkową magiczną nocą. W tym czasie umarli wracają na ziemię, czarownice zjeżdżają się na sabat.


EINHERJAR
( 30 MAJA )

Einherjar to święto poległych wojowników, którzy zmarli w chwale i ucztują teraz u boku Odyna w Valhalii. Oczekują oni na Ragnarok – dzień ostatecznej bitwy stanąć u boku Odyna i walczyć z siłami zła.


SIGURDSBLOT
( 9 CZERWCA )
Dzień poświęcony wielkiemu bohaterowi - Sigurdowi, pogromcy smoka Fafnira.

MIDSUMMER
( 20 - 21 CZERWCA )

Święto letniego przesilenia ( noc świętojańska ). Upamiętniało ono śmierć Baldura, który odradzał się dopiero w okresie Julu.


LITHASBLOT
( 31 LIPCA - 1 SIERPNIA )
Lithasblot było świętem plonów i bogini ziemi – Jord. W tym dniu dziękowano jej za urodzaj i dobre zbiory oraz dzielono się plonami z potrzebującymi.

MABON
( 22 - 23 WRZEŚNIA )
Mabon czyli dożynki. Kończyły się żniwa, a rozpoczynał okres produkcji wikińskiego miodu pitnego.


WINTERNIGHTS
( 29 PAŹDZIERNIKA - 2 LISTOPADA )
Rozpoczęcie sezonu zimowego, zwane Świętem Zimowych Nocy. W tym czasie wspominano zmarłych. Według wierzeń jeśli ktoś spędził noc z 30 października na 1 listopada na grobie zmarłych mógł wzmocnić swą moc magiczną lub poetycki talent. Był to czas pełen magii, mistycyzmu i wróżb.Bibliografia:

1. Adrian Devine "Magia Celtów i Wikingów" 

Artykuł tradycyjnie do ściągnięcia na chomiku: http://chomikuj.pl/MojeSredniowiecze

7 komentarzy:

 1. Midsummer dotąd świętują w Szwecji. Palą wielkie ogniska. I dzieciaki pieką przy nich pianki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Winternight też jest obchodzone w Skandynawi :)
  I nawet nie jako halloween

  OdpowiedzUsuń
 3. Możesz powiedzieć coś więcej an temat tego, jak była świętowana Ostara ???

  OdpowiedzUsuń
 4. Możesz powiedzieć coś więcej an temat tego, jak była świętowana Ostara ???

  OdpowiedzUsuń
 5. W żadnej książce, którą w łapkach miałam nie dotarłam do niczego konkretnego ale w sieci jest sporo dość szczegółowych opisów jak to wyglądało/mogło wyglądać.

  Polecam:

  1. http://czary.pl/magia/magiczne-swieto-wiosny.php
  2. http://asatru.com.pl/pl/content/ostara-r%C3%B3wnonoc-wiosenna-%E2%80%93-20-lub-21-marca

  OdpowiedzUsuń
 6. O Sabatach powstały książki. Wydało je wydawnictwo Illuminatio. http://ezoksiazki.blogspot.com/2015/02/nowa-seria-illuminatio.html
  a tu recenzje: http://ezoksiazki.blogspot.com/search/label/SABATY

  OdpowiedzUsuń